6 nejoblíbenějších svatebních tradic...

Články > 6 nejoblíbenějších svatebních tradic...
cake-3518314_1920

Svatební tradice a zvyky provázejí svatby již po staletí. Některé z nich jsou pouze lokální, jiné jsou zas známé po celém světě. Všechny ale mají stejné poslání – přilákat do života novomanželů štěstí a hojnost a odehnat nemoci nebo strádání. Je jen na vás, které ze svatebních tradic se rozhodnete dodržet a které nikoliv. My vám přinášíme 6 nejoblíbenějších svatebních tradic.

Šaty jako pro princeznu

Nevěstiny bílé šaty, jsou symbolem nevinnosti. I přes všechny módní trendy se tato tradice stále drží. Z pověr vyplývá, že by nevěsta neměla mít šaty modré ani fialové, ty mohou být předzvěstí modřin v manželství.

Kromě bílých šatů by nevěsta měla dodržet čtvero “zásad”, které by měla mít při svatebním dni na sobě:

něco nového - představuje nový začátek
něco starého - symbolizuje zanechání starého života a pokračování rodu
něco půjčeného - má nevěstě přinést do manželského života štěstí
něco modrého - je symbolem čistoty a věrnosti

Součástí svatebních šatů také může být svatební závoj. Tradice svatebního závoje sahá až do starověku, kdy lidé věřili, že závojem odeženou zlé duchy.

Snubní prsteny

Snubní prstýnky jsou jedna velká záhada. Faktem je, že prsteny připomínají manželům po zbytek jejich život svatební den. Tento prsten je symbolem lásky, která je nerozlučitelná, jakož i slib věrnosti, který nemá začátek, ani konec. V minulosti se o výběr prstýnků staral pouze ženich, dnes už bývá volba obvykle společná.

Svatební kytice

Málokdo asi ví, že svatební kytici by měl nevěstě donést ženich ve svatební den. Právě v tento moment ji má poprvé spatřit. Z mnohých filmů ale dobře známe tradici házení svatební kytice. Tento zvyk se ne vždy dodržuje, celá řada nevěst nechce o svojí kytici přijít. Smysl házení kytice spočívá v tom, že svobodná dívka, která nevěstinu kytici chytne se bude jako další vdávat.

První pohled na nevěstu

Další zvyk, který jistě všichni známe je okamžik, kdy ženich poprvé uvidí nevěstu. Ženich nesmí vidět ve svatební nevěstu dříve, než u oltáře. Tento zvyk má zajistit novomanželům šťastné manželství. Ženich do poslední chvíle nevěstu nevidí, dokonce v ideálním případě vidí jako první nevěsta ženich a až poté on ji.

Zametání střepů

Svatební zvyk, který nevynechají snad žádní novomanželé u nás. Talíř obvykle rozbíjí před novomanželi personál restaurace nebo majitel cateringu, a to jako uvítání na svatební hostině. Nevěsta a ženich následně dostanou smetáček a lopatku a musejí společně střepy zamést. Ptáte se jaký význam má tato tradice? Že střepy přinášejí štěstí víme již od pradávna. Rozbité zrcadlo sice prý přináší sedm let smůly, ale střepy z rozbitého talíře jsou symbolem štěstí. V historii se navíc věřilo, že zvuk talíře tříštícího se o podlahu odhání od svatby zlé duchy.

Rozbíjení talíře často také předchází přípitek, kdy jsou nevěstě a ženichovi nabídnuty dvě skleničky – v jedné voda, v jedné alkohol. Pokud si ženich vybere skleničku s alkoholem, je to prý znamení, že se často po večerech nebude zdržovat doma.

Únos nevěsty

V dnešní době se často vynechává tradice, kdy svatebčané unášejí nevěstu. Ženich ji poté musí hledat, najít a zaplatit za ni výkupné. Důvodem, proč tato tradice není často dodržovaná je to, že pokud ze svatební hostiny odejde nevěsta se ženichem a několik svatebčanů, často se tak zábava pokazí. Dále při únosu nevěsty hrozí, že někoho ze svatebčanů napadne řídit pod vlivem alkoholu a další komplikace.

Nelíbí se vám některá tradice? To vůbec nevadí. Vaše svatba je jen vaše, jen vy rozhodujete o tom, jaký bude váš dne D. Nezapomínejte, že se jedná pouze o tradice, zvyky nebo pověry. Rozvodem skončilo i mnoho manželství, kde byl rozbit talíř.