Šperk na vlastní přání? V Plzni u Fischerů žádný problém…

Články > Šperk na vlastní přání? V Plzni u Fischerů žádný problém…
28

30.3.2020 / Nechat si vyrobit šperky od zlatníka, který své řemeslo opravdu ovládá, není v Plzni problém. Funguje tu totiž zlatnictví s téměř stoletou tradicí. Jak se vyrábí šperky u Fischerů a o co je největší zájem?

V dnešní době zániku řemesel, je obdivuhodný každý řemeslník. Zvláště pak takový, který pokračuje v tradici už svého pradědečka. Takové je zlatnictví Fischer. Majitel Jan Fischer ctí rodinnou tradici. „Už praděda za první republiky měl obchod v Plzni na náměstí, zlatníkem se pak vyučil i děda a pokračoval v krámku pradědy,“ vysvětluje zlatník Jan Fischer. Pak ale přišla éra totality a rodina Fischerů o zlatnictví přišla. Navázala pak znovu po revoluci.

V 90. letech opět otevřela rodina Fischerů v Plzni zlatnictví. Od roku 2002 prodejnu najdete v malebném starobylém domku v ulici Otýlie Beníškové. Ve zdejší vlastní dílně vznikají šperky na zakázku, v prodejně můžete zakoupit i klasiku, tedy běžné šperky, hodinky apod.

„Nabízíme šperky na běžné nošení a děláme veškerý zlatnický servis tedy opravy, galvanické pokovování, rytiny, ale specializujeme se na zakázkovou práci,“ vysvětluje majitel Jan Fischer, který krámek převzal po svém otci.

Zjednodušeně řečeno Zlatnictví Jan Fischer vyrobí šperk dle vašeho přání. „Zákazník přijde s nějakou představou, my uděláme návrhy třeba pět nebo šest a on si pak vybere, návrh ev. rozpracujeme a následně šperk vyrobíme,“ vysvětluje Jan Fischer.  Na většinu věcí stačí cca 14 dní až měsíc od zadání až po realizaci. U složitějších výrobků se může jednat o maximálně dva měsíce.

Jak dlouho pak zlatníkovi trvá samotný šperk vyrobit? „Záleží na složitosti, většinu dělám tak jeden až dva dny a ty nejnáročnější věci zhruba týden,“ vysvětluje Jan Fischer.

Na zakázku tu tvoří ve velké míře snubní a zásnubní prsteny, náramky, náhrdelníky. „Ale velmi se teď vrací do módy například manžetové knoflíčky, spony do kravat k různým příležitostem apod.“ říká dále zlatník a vzpomíná na některé zakázky: „Dělali jsme například sponu s diamanty do vlasů nebo myslivecké šperky z grandlí (zub jelena nebo laně), z pravých kamenů třeba zásnubní prsten s tanzanitem.“

Jako každému zlatníkovi se i Janu Fischerovi dělá nejlépe s diamantem. „Je tvrdý, může do ohně, nezničí se.“ Z jeho dílny vychází i drahé kousky. Zmíněná spona do vlasů za 25 tisíc korun, prsten za 200 tisíc korun apod. Občas mu ale po rukami projdou i skvosty zcela nevyčíslitelné hodnoty. „Jelikož věc i opravujeme, tak jsem tu měl například biskupskou berli z biskupství nebo rychtářské právo z Dobřan.“

Ve Zlatnictví Jan Fischer se věnují také výrobě snubních prstenů, nejvíce od února do léta. Svatební trendy se stále mění. Nejdříve „frčelo“ žluté zlato. „Potom to bylo v kombinaci červené, bílé, žluté, potom přišla éra celé snubní prsteny z bílého zlata v tom třeba nějaké kamínky, ornament a teď zase často lidé chtějí kombinaci červené a bílé zlato nebo už jen červené zlato,“ uvádí trendy v zásnubních prstenech Jan Fischer.

Také u objednávek snubních prstenů na zakázku platí, že je ideální přijít měsíc dopředu. „A když budou mít zákazníci vlastní zlato na výrobu například jednu náušnici, starý prstýnek, zkrátka všechny zbytky, dají se využít a bude to levnější,“ upozorňuje Jan Fischer.

KONTAKT:

Zlatnictví Jan Fischer
Otýlie Beníškové 1
Plzeň 301 00
www.zlatnictvi-fischer.cz